12 septembrie 2013

Revista presei internaţionale

Şugatag Morning, ziar adevărat. Aşa cum clauzele contractelor cu FMI sau BM sunt secrete, nici locul în care se află Roşia Montană nu poate fi divulgat.

Simeria After Hours, publicaţie şcolară. Minerii blocaţi în subteran la Roşia Montană au cerut să coboare la ei Sultanul Suleyman, pentru că numai pe el îl văd capabil să le rezolve doleanţele.

Certej Dimanche, periodic întâmplător. Greviştii de la Roşia Montană cer ca nou născuţii lor să poarte numele de Hurrem, indiferent dacă sunt băieţi sau fete. Ex Vasile Hurrem, Doina Hurrem, Crizantema Jr Hurrem. Ei consideră că astfel le este asigurat dreptul la liberă exprimare.

Minerul Observatoir, săptămânal curios. Locuitorii din Roşia Montană cer ca solista Mihaela Mihai să îşi ia buletin de Roşia Montană şi să cânte în sala căminului cultural în fiecare seară. Ei au şi un repertoriu pentru cântăreaţă, din care fac parte melodiile Mă făcuşi mamă cumva ceva, Când eram io la Paris mie-mi vine să mă pis, Să-mi scrii din depărtare o scrisoare şi  Ai lav sou maci Roşia Montană.

Bulbucata To Day, publicaţie agroturistică. Şpăgile luate de-a lungul timpului de diverse guverne autohtone vor fi folosite la Roşia Montană în felul următor: aici se va construi autostrada suspendată a lui Sorin Oprescu, aici vor fi aduşi toţi câinii vagabonzi din România pentru a fi folosiţi la tracţiunea minereului, aici va fi mutat cartierul Primăverii din Bucureşti, aici se va rejuca meciul de fotbal dintre România şi Turcia în care scorul va fi de data aceasta 3 la 0 pentru noi, aici va fi deschis un cinematograf modern în care vor rula numai filmele lui Geo Saizescu, aici se vor construi piste pentru bicicliştii care vin din Piaţa Universităţii ca să susţină demolarea Bucureştiului şi demisia lui Onţanu, aici se va muta sediul Realitatea TV la care Ciuvică şi Chiriac să vorbească despre arta mineritului la români, precum şi multe, multe altele.

The Sun by Ciorogârla, cotidian misterios. Minerii din Roşia Montană vor să construiască prima casă şi prima rablă pentru Lavinia şi Bănică, Andreea Marin şi Prigoană, Drăguşanu şi Bote, Capatos şi emisiunea lui, Piţurcă şi Turcia, Teo Trandafir şi feisbucul, Cristi Brancu şi Gyorfi, Ciutacu şi Banciu, pentru ca cei pomeniţi mai sus să ducă o viaţă normală şi să nu mai apară la televizor aşa, la prosteală.

Bucureşti Soir, publicaţia citadină. Printul apare într-o limbă străină, necunoscută. Din fotografii se înţelege că minerii din Roşia Montană îi cer lui Ponta o parte din şpăgile care s-au luat pe acest proiect. Hă, hă, hă de câţi ani până azi.

Denis

11 septembrie 2013

Aducere la zi

Denis face turism local cu scopul clar de a trage cu ochiul si urechea si a spune tot în Calimara. As face si eu, dar nu am timp: merg IARASI la scoala. De data asta învat sa scriu, unde se pune virgula, cum se aseaza degetele alea doua pe pagina ca sa scriem cu alineat si alte chestii folositoare scriitorilor în limba engleza. O sa revin cît de curînd cu detalii exclusive despre uniforma profilor universitari si mîncarea de la cantina studenteasca. Cît de departe e varza cu ceva afumat din caminul de la 8 Martie! Nici sesiunea nu mai e ce-a fost, aici practicîndu-se controlul continuu si, eventual, un mare test spre sfîrsitul cursului. Prin urmare n-am cum sa învat chineza în timp record. Dar, cum spuneam, despre alte frustrari si mirari, într-un post viitor.

10 septembrie 2013

La mamaia Trei Brazi

Cântecul nu-i aşa, da' noi până ne-aducem aminte trece iarna, începe o nouă revoluţie la Universitate, eutanasiem toţi câinii din Europa pe principiul că bătrânii-s greu de urnit, dar de-i urneşti sunt greu de-oprit şi aşa mai departe. * Cert e că ne-am suit în maşină şi ne-am dus la Mamaia. * Mai bine zis la Năvodari, unde începea un septembrie de vis, cu mult frig, cutremure şi apă deosebit de rece. * Iar pe plajă niciun wc. * Bere 9 lei, Ciuc la halbă 4. * Adică ne referim la terasa care era lângă noi, de altele nu ştim. * Aici, un bucătar italian, care vorbea româneşte, prăjea la tablă un biban de mare contra 50 de lei. Mai pui un pahar de vin, o felie de pâine sau de usturoi şi pac, suta de lei, moment în care sări din cheltuiala zilnică deşi "litoralul pentru toţi" behăit pe toată media zice că e ceva mai ieftin în perioada asta. * Bun. * Hai să ne plimbăm am zis, mergem Vama, 2 Mai, Costineşti. * La Vamă mizerie, la 2 Mai nu era nimic, la Costineşti iar mizerie, da' aici e gala HOP a tânărului actor. * Gală care te întâmpină cu un afiş urât, pe al cărui spate scrie ceva de spectacolele din festival. * Nici programul ăsta nu te îmbie la nimic, aşa că mergem în bazar şi ne luăm peruci roz. * Roz chiloţiu. *  Adică ne-am luat io şi pretena mea Raisa. * La radioul din maşină auzim că se dă din nou voie la minerit. * Adică toţi cei disponibilizaţi din adâncuri, îşi abandonează meseriile în care se calificaseră după demisii, coregrafi, ingineri, şoferi, miliţieni, masseuze  şi înapoi la lopată. * Astfel se recreează o pătură socială necesară eliminării celor de la Universitate care cer căderea guvernului, eutanasierea obligatorie a câinilor, demisia lui Onţanu şi a celorlalţi şi aşa mai departe. * Ne întoarcem la Mamaia şi facem plajă în faţa hotelului Flora sau mai la stânga. * Toate şezlongurile erau goale. * Nu e voie pe ele, cu niciun preţ, adică mai ieftin. * Magazinele erau goale sau închise, arătau a manele, cu ziduri căzute, de parcă pe acolo au trecut rachetele siriene. * Ne îndoim că Mamaia a fost plină vreodată vara asta. * Tot ce am văzut pe teve a fost dezinformare. * Nişte imagini cu un carnaval de wend şi cam atât, restul erau imagini din alţi ani. *  După o zi proastă, am zis să trecem în revistă câteva cârciumi. * La Scoica e prea multă lume, meniul banal, şi dacă la masa ta e un preten care comandă în numele tău calamari, icre negre, urşi la proţap, găini şi bibilici în sos de portocale, ei bine, chestia asta te sare din orice cheltuială. * Apoi ne-am dus la Onplonge JR. * Prost de tot. * Câteva hamsii vii în farfurie, pe care te chinuiai să le prinzi, un vin prost şi scump, şi începutul unei seri în care stătea să plouă. * Am încheiat în portul Tomis, la Pinguin. * Vinul bun, bucătăria închisă la ora 9 seara, întrucât bucătarul mai avea o slujbă pe trotuarul din faţa Cazinoului, după care se ducea să citească Moromeţii, să urce pe culmile Predealului, acolo de unde se zăreşte cabana Trei Brazi. * Şi aşa mai departe.

Denis

04 septembrie 2013

De-a roşia montană zisă Mihaela Mihai

A murit un băieţel de 4 ani mâncat de câini. * N-a ieşit nimeni în stradă ca să linşeze pe cineva din primăria Bucureştiului. * S-au scumpit alcoolul, chiriile, femeile, biletele (?), autostrăzile, benzina, abonamentul tv, internetul, Oana Zăvoranu, prostelile de pe antene sau realităţi, zugrăvelile, ouăle, pepenii, cartofii, carnea, din nou biletele (???), transportul naval, ăla CFR, femeile (mai ales femeile), iar în stradă, ca să protesteze, iar n-a ieşit nimeni. * În schimb a ieşit grămadă de lume că să zică ceva de roşia montană. * În numele acestor oameni, care habar n-au unde e roşia montană, au vorbit Mihaela Mihai (poftiiiiim?) şi Teodor Paleologu (poftiiiim?). * Asta se chiamă la noi spirit civic. * Când circul cu Cioabă şi Becali ne-a invadat intimitatea nimeni n-a ieşit la Universitate să zică STOP, ce faceţi, bă, băieţi pe banii noştri? * Când s-a văzut că prostelile de la Mamaia sunt făcute să ascundă lipsa de turişti de pe litoral, nimeni n-a hăulit la Universitate împotriva acestei dezinformări crase. * Când nu se "găseşte" contractul cu Bechtel, când se vede nivelul la care a ajuns Bac-ul, când milioane de copii ies gata şomeri din sistemul românesc de învăţământ nimeni nu iese să zică ceva nu la Universitate, ci măcar la Bucur Obor cerând demisii sau socoteala pentru cheltuiala aiurea a banilor noştri. * În schimb, cum spuneam, când au fost manipulaţi de o roşie montană numită Mihaela Mihai, gata, hai să ne facem că ştim ce e o cianură şi să n-o vrem. * Noi am fost la Bucişteni. * Cu preteni, cu vodcă, cu pepeni şi grătare. * Da, aşa am făcut la Bucişteni. * Şi seara am ieşit la urşi. * Hărăbailele astea de câteva sute de kile vin, răstoarnă ditai cazanu de gunoi, se plimbă prin Valea Cerbului câte opt, nouă deodată şi stau şi la fotografiat, ceea ce nouă nu ni s-a întâmplat. * Nouă personal, altora da. * O seară vin, alta nu. * Că am ieşit şi aseară după ei şi nu erau nicăieri. * Apoi ne-am întâlnit cu o vulpe care ne-a spus că urşii din Bucişteni se întâlnesc săptămâna asta cu Mihaela Mihai ca să-i ducă la şcoală, ca să înveţe ce-i aia o cianură sau că cum devine cu exploatarea de la roşia montană sau că cum se fac copiii ăia de la Universitate care stau pe jos degeaba. * Da, degeaba, pentru că proiectul roşia montană oricum se va face cu sau fără ei. * Sau nu se va face cu sau fără ei, ci cum vrea Mihaela Mihai cu urşii ei. * Şi aşa mai departe.

Denis

02 septembrie 2013

Cu Cezar la o ţuică

Sâmbătă am băut o ţuică cu Cezar. * Cezar e un cal din satul Obedeni, jud Giurgiu. * A fost aşa: am intrat în grajd cu tava plină de jeratec. * I-am spus lui Cezar: haleşte ceva din cărbunii ăştia încinşi şi vezi de ce te simţi în stare. * Ori mergem la Festivalul Enescu, ori la cazanul de ţuică din sat? * Cezar a ras jeratecul, a râgâit de trei ori, şi a zis: hai la ţuică. * Ce-a urmat a fost o poveste de scris. * Asta am să şi fac mâine că acu' plec la Fundata, Braşov, să mă întâlnesc cu un regizor, preten cu mine, cu care am de depănat amintiri despre unele filme româneşti făcute, altele nefăcute, despre lipsa de profesionalism din cinematografia românească, despre ţepele din aceeaşi cinematografie, despre Tudor Giurgiu, despre impostura unor Geo Saizescu sau Alexa Visarion şi multe, multe altele. * S-a ieftinit pâinea cu 20 de bani. * Dar mergem la Fundata cu 6 lei şi 5 bani litrul de benzină. * Noi nu mâncăm pâine şi aşa mai departe.

Denis