14 ianuarie 2012

Doua la un leu - 39

1. Dupa ce au ridicat dorinmta lor la rang de lege in diverse tari, dupa ce ca lobyyurile cutreiera restul tarilor pentru a le convinge sa-i accepte, iubeasca si casatoreasca, iata ca homosexualii vor sa divorteze. Pai bine, fratilor si surorilor, nici n-ati convins bine mapamondu' si dati inapoi??
2. Raed Arafat presedinte? Ar fi o chestie: primul arab presedinte in Romania, asa sa fi invins primavara araba! Pina una alta, Basescu retrage Legea Sanatatii, care era sustinuta, culmea!, de medici, iar Arafat isi indeamna sustinatorii sa stea acasa ?!! Revolutie sa fie, da 'in fotoliu si capot.

13 ianuarie 2012

Integrare?

Azi am dat peste un articol publicat pe suedia.se, site-ul romanilor din Suedia. E vorba de un articol mai vechi, reinviat dupa 2 ani, dovada ca istoria se repeta. Si se-ntimpla in orasul in care locuiesc acum, in cartierul Rosengard, despre a carui parfum de inchisoare am mai scris eu. Concret: musulmanii ("arabii") simt nevoia sa traiasca dupa cum vor muschii dumnealor si nu (prea) sint interesati sa se integreze in societatea suedeza. nu prea mai inghit modelul suedez, doar desfac buzunarele pentru ajutoare. Care sint numeroase. Basca replierea suedezilor de bastina care, in numele corectitudinii politice, o lasa mai moale cu spiritul si traditiile suedeze. Cum sa nu se revolte (intim, deocamdata, si la cabina de vot) suedezul de rind? Uite asa se-nalta dreapta si, mai ales si din pacate, extrema dreapta.

12 ianuarie 2012

Eminescu traieste!

O, ce veste minunata! Adevarat ca a revenit printre noi, mai viu ca inainte, mi-a scris personal. Face promotie pentru ziua lui de nastere (din acte, ca data reala ar fi alta) si s-a apucat de facut biznes. La mai mare, Luceafarule! Multinationala sa te faci, cu cifra de afaceri in milioane de yuani, ca gloria nu ti-a tinut de foame nici in viata ailalta. 

10 ianuarie 2012

Cronica de Suedia - 15

Pina la urma a trebuit sa merg la cumparaturi. M-am fofilat cit am putut, dar nu mi-a mers prea mult, ca familia cere de mincare. Am strimbat din nas, am strins din buze si-am intrat in magazin. N-a fost chiar atit de gretos pe cit ma asteptam, dovada ca vaccinul proSuedia isi face efectul. Chiar si dupa 2 saptamini de papa bun in Franta, cu produse din gradina cu pamint adevarat si gaini care cotcodacesc pe bune, nu mi s-a facut rau uitindu-ma in galantare. E de rau. La case am observat prezenta unei alte masini, pe linga cea in care pui monedele si din care tisneste restul metalic: masina care maninca bancnotele! Si-am tot asteptat sa manince o hirtie de 500 de coroane care nu se dadea dusa. Noroc cu clientul care s-a scotocit de marunt in portofel. Bine, se vedea ca e un client model: isi asezase deja toate produsele aliniate cu codul de bare catre el, numai bune de inregistrat fara ca vinzatoarea sa depuna efortul de a le intoarce pe toate partile. Lasa ca si-a scos si ea pirleala, invirtind si indoind bancnota ceea in sensul cresterii firelor de par si invers o buna bucata de timp. 
Repede, pina nu uit: pentru prima data in viata mea, la controlul de bagaje si corporal de la aeroport, am fost pusa sa beau din sticla de apa la care am avut dreptul (pentru copila). Care era sigilata (sticla). Si am avut si tupeul sa zic: si daca mor in urmatoarele 5 minute? La care nenea controlorul m-a privit doar interzis, deruta de care am profitat ca s-o sterg din perimetru-i vizual, ca la cit de curajoasa sint...!
Revenind la suedismele noastre, azi am fost pentru prima data la Serviciul Imigratie - Migrationsverket - ca sa cer hirtie care-mi trebuie ca sa cer bonul SFI. Ha Ha! Ca daca indeplinesc conditiile X, Y si Z pot sa primesc niste bani de la statul suedez care ma premiaza pen' ca am terminat scoala repede si cu coronita. Da' la bafta mea la bani... Ma rog, nu strica o intrebare, vorba noastra. Luumeee ca la bilci, bagat (unii) in fata doar pentru o intrebare, desi noi, prostii ailanti, parca stateam pentru altceva. Ramine cum am stabilit: vorbiti dvs. cu domnul care s-a ocupat de actele dvs, ca eu n-am nici un raspuns pentru dvs. astazi.
In rest, printesa delfina mai are oleaca si naste, la fel si vecina mea de la parter. Le tin pumnii amindurora, ca la cum sint spitalele si doctorii pe aici...

09 ianuarie 2012

Superoferta de urari

Cum am transmis si pe mail celor privegiati - si adunati in "carnetul de adrese" -, va transmit si pe blog superoferta mea de urari pentru anul 2012! Cu 50% mai fierbinti si mai coapte, ca doar s-au fezandat bine intre Craciun si Sf. Ion. Sa-mi traiti si sa ma cititi si anul asta, pina o da 31 decembrie peste noi. Apoi mai vedem.
Acum ca am terminat OFICIAL scoala sint in pauza de suedeza si asta se resimte la nivelul muschilor faciali care se urnesc cu greu cind treba sa vorobesc pre limba lui Tranströmer. Ma ocup cu teste si alte administrative si imprevizile. Dau test la matematica, necesara pentru a preda (chiar si o limba straina!) aici. Sa tot fie vreo 20 de ani de cind am inchis ultimul caiet cu patratele. Ei, exagerez, ca nu-s geniala sa dau bacu' inainte de termen si caiete cu patratele am tot folosit, fie si ca sa tin scorul la table. 
Calimara promite sa fie mai altfel anul asta, dar nu spune in ce fel, se va vedea pe parcurs. Eu ii doresc sa scrie mai mult decit anul trecut, orice, numai sa scrie! Altfel, toate bune si frumoase in Suedia, noroiul se-ntinde din talpi pina-n cer, azi-dimineata au cazut niste fulgi bezmetici si-a crescut pretul biletelor pe autobuz. Tocmai acu', cind sint (tot) fara bicicleta.
La Multi Ani si sa ne citim sanatosi!