07 august 2011
Şi aşa mai departe
Am fost la 2 Mai. Pe plajă sunt două sute de mii de copii de cinci ani. * Aşa că nu mergeţi la 2 Mai. * Am fost şi la Costineşti. Pe plajă sunt două milioane de oameni. Aşa că nu mergeţi nici la Costineşti. * Când să plecăm spre Bucureşti, vineri dimineaţa, ora 7, spre Constanţa veneau milioane de maşini. * Cauză din care, probabil, a demisionat Cseke, ăla de la sănătate. Că, cică nu i-au dat banii promişi. * Aşa o fi, deşi nu credem o iotă din această demisie. * Pe blogul personal, Elena Udrea ne zice că mergem spre bine, că tot înainte, dar fără chestii populiste. * Pe blogul personal, Emil Boc ne zice că România e pe drumul cel bun. Că tot înainte, dar fără chestii populiste. * Pe toate blogurile politicienilor români sunt aceleaşi vorbe. De unde tragem concluzia că sunt scrise de un singur om. * Da, da, de un singur om şi aşa mai departe.
01 august 2011
Ramadam de vara
Azi incepe Ramadamu'. Sa fie sanatosi cei care-l practica... da'cit de sanatosi?! Ca sportu' asta extrem presupune sa nu bei si sa nu maninci cit ii soarele pe cer. Fereasca Allah sa locuiesti la Polul Nord sau in Africa. La Polul Nord te plictisesti de soare in sezonul asta, iar in Africa ce sa mai povestesc. Si-ar dori unii sa aiba de mincare dupa apusul soarelui. Fie vara, fie iarna. Alta-i treaba cu postul prelungit pe timp de iarna. Se zice ca, in nordul nordului, soarele apune la ora 12. La amiaza. Si asta dupa ce-a rasarit pe la un 9. Pai sa tot halesti pina cazi cu nasu'n Triferment! Ceea ce nu e bine, nici pentru trup, nici pentru spirit. De-aia nu se gasesc prea multi musulmani printre reni.
Dedicat amicului meu irakian, de la kebab-pizzeria de la colt.
31 iulie 2011
Pastilă 2
Azi se schimbă lunile, anii. * S-ar putea să ne ducem şi la frizer, da' dracu' ştie. * Alimente pe cartelă pentru pensionari. Afacerea este probabil cartela. Cine le tipăreşte se umple de bani. * Trebuie să facem ceva împotriva turismului medical. El distruge nu se ştie ce. * Adică vine că te duci la Mamaia şi între două băi sau plaje, te rezolvi şi de cancer la spitalul local. Păi, nu-i rău, aşa că de ce să-l combatem? Şi aşa mai departe.
29 iulie 2011
PASTILĂ 1
Când să zic şi io că România intră în incapacitate de plată şi mă bucuram că am economisit 100 de lei, iată că vine un prieten bun, Vasile Rechinroll, şi-mi spune că nici vorbă de aşa ceva. * Întreb: de unde ştii. Zice: păi, nu ştii că în niciun an cu probleme electorale nu se încetează plăţile? Mai zice: pentru că tre bani la aia, la aia, şi chiar şi la promisiuni. Aşa că ascultă Limp Bizkit, ca să te clăteşti la cap. * Am pus Limp Bizkit şi-am hotărât să plec la mare. * Îl sun pe prietenul Vasile Rechinroll. Zice: Nu te duce la nicio mare în România, că s-a umplut de copii. De 8, de 11, de 5 luni, de 2, de 7, de 4 ani. Băieţi şi fete. Mai zice: milioane de copii, care urlă, plâng, te enervează. Şi aşa mai departe.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)